הסכם ממון בין בני זוג

מהו הסכם ממון ומתי כדאי לעשות אותו?

חוק ומשפט

הסכם ממון הוא הסכם חתום בין בני זוג הנועד לקבוע את חלוקת הממון והרכוש בין בני הזוג במקרה של פרידה. יש שעושים את ההסכם לפני ברית הנישואין, יש שעושים את ההסכם מיד לאחר הנישואין, יש שעושים אותו לאחר מספר שנים או כאשר משתנה סטטוס כלכלי אצל אחד מבני הזוג ויש שעושים את ההסכם במהלך הליך גירושים. כלומר אין זמן בטוח או קבוע להכנת ההסכם, אולם בהנחה שהוא נעשה בצורה ידידותית ומיטיבה כדאי לעשות אותו טרם הנישואין או עם תחילת היחסים המשותפים שלאחר הנישואין. 

מי צריך עכשיו הסכם ממון?

בעיקר בתחילת הדרך כאשר הציפורים מצייצות, הפרפרים מנפנפים בכנפיים ואנו מתחילים לשים לב לכל דבר רומנטי וקסום מסביבנו – איננו חושבים “מה יקרה אם”. איננו חושבים על פרידה חס וחלילה או על הליך גירושין, על מה יהיה בו, חלוקת הרכוש, מה יהיה עם הביטוחים, הפנסיות, העתיד של הילדים וכו’. רוצים לחשוב שהכול טוב והכול יהיה טוב. ובכן אין בכך שום פסול אולם לא מן הנמנע שהסכם ממון הנעשה בצורה נכונה ומתווך על ידי עו”ד מקצועי בתחום יהיה דווקא הסכם שמיטיב את היחסים שלכם. ניתן יהיה לשים את המחשבות או המחלוקות הכספיות בצד וליהנות מיחסים טובים שאינם תלויים בכסף או באינטרסים כאלה ואחרים אלא מבוססים רק על אהבה, תמיכה, הערכה וזוגיות מאושרת ושמחה. 

אהבה או כסף? או גם וגם?

לעתים בעת עריכת הסכם ממון מגלים את הפרצוף האמיתי של הצד השני. פתאום כאשר יש כסף, רכוש או דברים בעלי ערך על כף המאזניים, הצד השני פתאום מראה מה חשוב לו באמת. כמובן שהסכם ממון שנעשה בצורה נכונה, מקצועית וברוח טובה יהיה הסכם שמטיב עם היחסים, אולם אם תנסו לנסח הסכם כזה בעצמכם, ברמת הדיון הפרטי, ייתכן ותגלו לא מעט חילוקי דעות.

מה בדרך כלל מכיל הסכם ממון?

הסכם ממון ידבר על חלוקת הרכוש והממון של בני הזוג במקרה של הפרדת כוחות. לדוגמה: אם יש רכב הרשום על בני הזוג, למי הולך הרכב? מי מקבל את מכשירי החשמל? האם יש חשבון משותף האם הכסף יתחלק בו שווה בשווה בין בני הזוג? אם יש אחד מבני הזוג שמכניס משכורת משמעותית יותר מבן הזוג השני גם כאן יכולים להתעורר מחלוקות וכו’.

החשיבות של עו”ד מקצועי בתהליך

עו”ד מנוסה ומקצועי בתחום, כזה שכבר ערך עשרות או מאות הסכמי ממון, מכיר כבר את הסיפורים השונים, התקופות השונות שבהם הזוגות עורכים הסכמים שכאלה ואת הטונים בדיבור של שני הצדדים. עו”ד מקצועי ידע להשאיר את האווירה בחדר רגועה, נינוחה, נעימה והדדית כך שההסכם יתאים לשני הצדדים בצורה שווה ככל האפשר, הגיונית והגונה. מכאן והלאה תוכלו להשקיע בזוגיות ובאהבה שלכם ולא לדאוג לנושאים כלכליים.

הפוסט בשיתוף עו״ד עמית ורד העוסק בהסכמי ממון ודיני משפחה. למידע נוסף בקרו באתר: https://www.amitvered.co.il/